Ben, Samsun'a çıktığım gün elimde maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük   Türk Milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım.”

        Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

 

Anadolu’nun dört bir yandan İngiliz, Fransız, Yunan ve İtalyan işgal güçleri tarafından sarıldığı bir dönemde 19 Mayıs 1919’da başlatılan bağımsızlık mücadelesi, Türk tarihinin en önemli dönüm noktalarından biri olmuştur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından Samsun’da başlatılan bağımsızlık mücadelesi dalga dalga tüm yurda yayılmış, tarihte eşine az rastlanılan bir kahramanlık destanı yazılmıştır.

Sevgili Gençler,

Tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olan 19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanması, gençlere verilen değeri ve duyulan güveni göstermesi bakımından son derece anlamlıdır.

Türkiye Cumhuriyeti sizlere emanettir. Bu mukaddes emaneti korumak ve sonsuza kadar yaşatmak, en başta gelen vazifenizdir. Bu konuda sizlere güveniyor ve yarınlara umutla bakıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, bağımsızlık mücadelemizin tüm kahramanlarını ve aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, Necip Milletimizin ve tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten duygularımla kutluyorum.

E-BAŞVURU
Adres